مدیریت توسعه شیلاتFisheries Mangement Development
دکتر افشین عادلی هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و کارشناس رسمی دادگستری رشته شیلات و آبزیان
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: افشین عادلیAfshin Adeli - ٢٤ آذر ۱۳٩٢

 

در سال های اخیر حمل و نقل ماهی و صدف زنده یک فعالیت مهم در صنعت شیلات شناخته می شود. با توسعه آبزی پروری حمل بچه ماهی پرورش داده شده زنده بصورت انگشت قد و پست لارو سخت پوستان در خشکی از مراکز تکثیر به مزارع نزدیک افزایش یافته است. تجارت ماهیان زینتی نیز  یک تجارت چند میلیون دلاری است که قیمت ان به فناوری بسته بندی و عملیات جابجایی دقیق در طی حمل و نقل با حداقل مرگ و میر بستگی دارد.

فاکتورهای مهم در حمل و نقل ماهی زنده عبارتند از:

الف – شرایط دوره زمانی قبل از بسته بندی

ب- نگهداری در درجه حرارت کم و رطوبت بالا در طی نگهداری و حمل و نقل

ج – نگهداری در شرایط محیط زیست طبیعی

د- دستکاری بادقت بدور از استرس و آسیب به ماهی

ه – تراکم ذخیره سازی

و – دوباره پر کردن هوا با اکسیژن و کاهش انباشتگی ضایعات سمی و کنترل اسیدیته متوسط آب با بافرهای مناسب

در مورد ماهیان زینتی (2 تا 3...) بعد از نگهداری برای یک هفته در کیسه های پلی تن ( با ضخامت بیش از 0.1 میلی متر) بسته بندی می شوند. یک سوم آن از آب دریا که در ذغال فعال نگهداری شده و اکسیژن با فشار وارد شده پر می کنند سپس بالای آنرا تا کرده دوخت حرارتی می کنند و  با یک باند پلاستیکی می بندند.  ممکن است دوباره در یک کیسه دیگر گذاشته شده دوباره دوخت حرارتی شود . کیسه ها پس از یکی یا دو تا لایه جعبه استیروفوم جا گذاری می شوند و در پایان در یک جعبه فیبر موجدار خارجی قرار می گیرند و با نوار  چسب کاغذی جعبه ها باید تمیز و برچسب زده باشند به عبارت دیگر ( در کناره بالایی) راهنما داشته باشد، حیوان زنده، از بین رفتنی و دیگر علائم ویژه حمل و  نقل و انبارداری ئرج می گردد. وزن بسته باید حدود 20 کیلوگرم باشد بچه ماهی انگشت قد و پست لارو ها ممکن است در چند کیسه اکسیژن دار و اطمینان از تراکم  و ذخیره  سازی آنها به نسبت اندازه و مدت حمل بسته بسته بندی های مشابه ای داشته باشند

 

نویسنده: افشین عادلیAfshin Adeli - ۳ آذر ۱۳٩٢

همایش علوم و مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار توسط انجمن علمی آموزش محیط زیست و توسعه پایدار ایران در ۱۶ و ۱۷ بهمن  ماه ۱۳۹۲ در  تهران  دانشگاه شهید رجایی برگزار خواهد شد. علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر می توانند به لینک ذیل مراجعه نمایند:

http://www.eesd.ir/

نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :