سایتس

کنوانسیون تجارت جهانی گونه های گیاهی و جانوری درخطر انقراض
Convention on International Trade of Endangered species of Wild flora and Fauna

این کنوانسیون در ابتدا توسط 26 کشور درسال 1973 در واشنگتن امضا شد و از اول جولای 1975 به اجرا گذاشته شد. حفاظت از باقیمانده ذخایر گونه های گیاهی وجانوری در خطر انقراض هدف اصلی این کنوانسیون است.

سایتس که درحال حاضر 175 عضو داردوکشور ایران هم از جمله اعضای آن است ، مکانیزمهای مناسبی برای کنترل تجارت گونه های گیاهی وجانوری درخطر انقراض ، دربین کشورهای عضو تعریف می کند.

این کنوانسیون سه پیوست دارد که هریک از گونه های جانوری وگیاهی طبق میزان آسیبی که به ذخایر آنها وارد شده است ، دریکی از این سه پیوست قرار می گیرند.

    پیوست شماره یک

این پیوست شامل گونه هایی است که کاملا" درخطر انقراض قراردارند وتجارت آنها دربین کشورهای عضو یا بطورکلی ممنوع بوده یا درشرایط بسیارخاص ومحدودی صورت می گیرد.

    پیوست شماره 2

برخلاف گونه های فهرست شده درپیوست شماره یک ، گونه های قرارگرفته دراین پیوست درخطر انقراض سریع قرارندارند اما به منظور پیشگیری از رسیدن به آن مرحله از خطر انقراض درآینده ، لازم است تجارت آنها در بین کشورهای عضو تحت نظارت وکنترل قرارگیرد.

    پیوست شماره 3

این پیوست شامل گونه هایی است که برخی از کشورهای عضو، با توجه به شرایط خاص خود، از سایتس درخواست کرده اند مقررات خاصی را برای واردات وصادرات آنها در بین کشورهای عضو وضع نماید.

باید اضافه کرد که از 27 گونه ماهی استورژن که در سطح جهان زندگی می کنند، دوگونه که در امریکای شمالی یافت می شود در پیوست شماره یک قرارداشته و باقی در پیوست شماره 2 فهرست شده اند.

ایران به عنوان یکی از اعضاء فعال کنوانسیون سایتس همواره موضوع ذخایر طبیعی را مورد توجه خاص قرارداده و برای حفاظت از آنها در مقابل خطر انقراض تلاش کرده است . و ضمن همکاری از طریق اقداماتی از قبیل استاندارد کردن روشهای صید و تولید و رها سازی میلیون ها بچه ماهی در هر سال وب سیاری اقدامات مفید دیگر ، تلاش کرده به پیشبرد اهداف کنوانسیون کمک کند.

http://www.cites.org/

/ 2 نظر / 10 بازدید
مریم

سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت میتونی به آدرس زیر ثبتش کنی تا من و بقیه بازدید کنندگان بتونیم هر روز بهت سر بزنیم محلی که وبلاگتو ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگ نویسان ایران است ممنون http://fabner.net

رامین

سلام دوست عزیز کسب درآمد ماهیانه 100 هزار دلار با ثبت نام رایگان در این سایت ماهیانه تا 100 هزار دلار درآمد داشته باشید. ثبت نام در این سایت رایگان است و پولی از شما نمی گیرد. خیلی راحته و نیاز به وقت زیادی نداره کافیه در سایت زیر ثبت نام کنی http://tickerbar.info/join_now.ghc?r=346945587 برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به وبلاگ زیر مراجعه کنید. http://poldar20.blogfa.com با تشکر فراوان