معرفی گرایش بوم شناسی آبزیان رشته شیلات

این گرایش که مدت زیادی از راه اندازی آن در کشور نمی گذرد، نسبت به سه گرایش دیگر مقطع کارشناسی شیلات از فارغ التحصیلان ومتخصصین کمتری برخوردار است بطوری که اولین فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد این گرایش در سال جاری فارغ التحصیل شده است. در این گرایش دانشجویان با اکولوژی، بیولوژی و محیط زیست آبزیان بیشتر آشنا می شوند و روابط متقابل آبزیان را با عوامل محیط غیر‌زنده و زنده پیرامون مورد بررسی قرار می دهند. آشنایی با تولید مثل، رشد و نمو، بلوغ و پویایی جمعیت آبزیان و همچنین تنوع زیستی و خصوصیات آبزیان از دیگر موارد است. شناسایی جغرافیای زیستی آبزیان و جوامع موجودات آبی در آبهای ساکن و جاری به همراه مطالعات اقیانوسی، شناخت خصوصیات کلی اقیانوس ها و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آبها از موضوعات دیگری هستند که دانشجویان در دوران تحصیل با آنها آشنا می شوند. در ضمن دانشجویان در دوران تحصیل خود با نقش اقتصادی و اجتماعی منابع آبی و مدیریت پیکره‌های آبی و آلودگی های آب آشنا شده توانایی های خود را در این زمینه بالا می برند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی امکان جذب در دستگاه‌های اجرایی همچون سازمان شیلات ایران، حوزه محیط زیست دریایی سازمان حفاظت و محیط زیست، سازمان بنادر و کشتیرانی، دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی مرتبط با آبزیان، شرکت های مهندسین مشاور، و احیاناً دستگاه های متولی منابع آبی در کشور و سایر ارگان های مرتبط از جمله بخش خصوصی را دارند. جدید بودن گرایش و اندک بودن فارغ التحصیلان و پتانسیل های موجود در کشور امکان اشتغال بیشتر و ادامه تحصیل راحت تری را در حال حاضر نسبت به سایر گرایش های شیلات در کشور فراهم می نماید. در حال حاضرگرایش بوم شناسی آبزیان در مقطع کارشناسی دانشگاه های تهران ، غلوم و فنون دریایی خرمشهر، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و ساری دایر است و امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های تهران ، گیلان، صنعتی اصفهان و علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان وجود دارد. بدینوسیله برای کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته در راستای سیاست‌های بهبود مدیریت منابع آبی کشور آرزوی توفیق و کامیابی داریم.   

/ 4 نظر / 230 بازدید
پروانه

سلام خسته نباشین... وبلاگ خوب واموزنده ای دارین... میخواستم اطلاعاتم در زمینه ی شیلات بیشتر شود...ممنون میشم کمکم کنین

عبدالرضا پاک سرشت

با سلام وآرزوی توفیق روز افزون مطلب جالبی بود امید وارم فرصت مطالعه سایر مقالات را داشته باشم

دو دل

سلام ، من امسال به طور آزمایشی در آزمون کارشناسی ارشد گرایش بوم شناسی شرکت کردم، دوست دارم سال بعد هم تو این گرایش آزمون بدم اما خبرای جدیدی می رسه که شاید گرایش بهداشت و بیماریها هم امسال بیاد که به اونم علاقه دارم . به نظر شما انتخاب کدوم بهتره ؟ ( از نظر اشتغال ) ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

سجاد جعفری

خیلیی خوب بود لازم به ذکر است که دانشگاه خلیج فارس،در دانشکده کشاورزی ومنابع طبیعی نیز گرایش بوم شناسی را از سال 90 به رشته شیلات این دانشکده افزوده .