مخازن و تانک های مدور پرورش ماهی

 

در برخی نقاط جهان پرورش ماهی در حوضچه های گرد (تانک ) متداول است. این حوضچه ها را می توان از جنس پلاستیک تقویت شده با شیشه (Grp) ساخت که معمولا به صورت قطعات پیش ساخته هستند و ممکن است از بتون مسلح ساخته شوند.

تانک ها ( مخازن) به صورت کامل همراه با قسمت کف یا ممکن است به صورت یک دیوار حلقوی که بر روی قاعده بتونی در محل ساخت حوضچه کار گذاشته می شود خریداری شوند. با استفاده از بخش های منحنی شکل صفحات آهنی موجدار گالوانیزه می توان مخازن نسبتا ارزان و ساده ای را ایجاد نمود.این صفحات قابل مونتاژدر محل هستند.دیواره را باید از دو یا چند صفحه فلزی ساخت تا مقاومت ان زیاد شود و یا اینکه آنها را از شیشه یا بتن ساخت.

کف بتونی استخر ها باید به سمت مرکز شیب دار شود تا آب بتواند خارج شود.تانک هایی که در محل نصب ساخته می شوند باید از اطراف به سمت مرکز شیب داشته باشند تا امکان تخلیه و تعویض آب وجود داشته باشد که در این حالت، تانک ها خود به خود تمیز می شوند.اختلاف ارتفاع یک به ده بین کناره ها و مرکز تانک، نسبت خوبی است. هر تانک دارای یک لوله ی مجزای تامین آب است که توسط یک دریچه ورود آب از لوله اصلی به لوله مخصوص هر حوضچه کنترل می شود و در قسمت مرکز تانک، یک دریچه ی تخلیه مرکزی توری دار وجود دارد.

هر تانک دارای یک لوله ی خروجی مجزا است که هر کدام به لوله ی تخلیه مجزایی متصل می شود. این لوله به مخزنی منتهی می گردد که در آن امکان درجه بندی کردن ماهی ها وجود دارد.محل خروج ماهی ها از مرکز تانک توسط لوله های ایستاده مسدود شده است. هنگامی که تصمیم به تخلیه یک تانک داریم دریچه ی ورود آب به تانک را بسته و آب داخل تانک و نیز ماهی های موجود در آن را با پمپ به داخل مخزن درجه بندی انتقال می دهیم. ماهیان درجه بندی شده در طول تکه های لوله های متحرک که بر روی زمین قرار دارند و جریان آب در داخل ان جهت انتقال ماهی ها قابل هدایت می باشد از مخزن درجه بندی به داخل تانک ها برگشت داده می شوند.

این استخر ها یا تانک ها از جنس پلاستیک، فلز گالوانیزه یا بتون می باشند. قطر این استخرهای مدور از 3 تا 10 متر و عمق 1 تا 3 متر می­باشد. در این استخرها می توان ماهی های 5 گرم تا 700 گرمی را پرورش داد. مدیریت تولید در این استخر ها بسیار اصولی می باشد و بعلت استفاده از لوله های ورودی و خروجی آب بصورت مجزا می توان سطح و تراکم استخرها را تنظیم نمود. در این شیوه معمولاً از آب برگشتی استفاده می کنند و تجهیزات و ادوات فیلتراسیون و هوادهی و پمپینگ در آن بسیار دقیق طراحی می شود. مزارع مدار بسته پرورش ماهی های قزل­آلا در  ایران از جمله این مزارع هستند که در آنها از آب برگشتی و استخرهای دوار استفاده می شود. یکی از محاسن استفاده از این شیوه بالا بردن  بهره وری و مصرف کمترین مقدار  آب  جهت پرورش ماهی قزل آلا می باشد.

/ 0 نظر / 479 بازدید