انواع سیستم های پرورش ماهی قزل آلا (4-محیط های محصور)

محیطهای محصور بخشی از محیطهای آبی (نظیر دریاها، دریاچه‌های طبیعی و مصنوعی، دریاچه‌های پشت سد، مردابها، تالاب ها، رودخانه‌ها و کانالهای آبرسانی) هستند که با تور یا مواد مشبک دیگری محصور می‌شوند و در آنها اقدام به پرورش ماهی می‌شود. این سیستم شامل قفس، پن و کانالهای آبرسان است. قفس از جنس فلز یا چوب و به اشکال مربع یا مستطیل با ابعاد 7×7 یا 6×10 متر یا دایره‌ای با قطر 8 متر. پن مستطیل با ابعاد 25×35 یا دایره‌ای با قطر 36 متر که معمولاً در سواحل با عمق زیر 7 متر مستقر می‌شوند. و کانالهای آبرسانی خاکی یا بتونی که در این سیستم استفاده می‌شوند که سطح مقطع کانالهای بتونی ذوزنقه‌ای یا مربع می‌باشد. حدود 2 درصد تولید قزل آلای کشور از این سیستم حاصل می‌شود. در استان های  آذربایجان شرقی   همدان  اصفهان  از این سیستم تولید دارند.

1 - پرورش ماهی قزل آلا در قفس

به طور معمول پرورش دهندگان ماهی در این سیستم از 6 قفس، هر یک به ابعاد7×7 متر و به عمق 3 متر استفاده می‌کنند و در مجموع با ذخیره سازی 6 تا 9 هزار قطعه بچه ماهی که اگر 15 گرمی باشند 6 ماه دوره پرورش آنها طول می‌کشد در مجموع برداشت 40 تا 60 کیلوگرم ماهی از هر متر مکعب قفس از کل 6 قفس 10 تن محصول برداشت می‌کنند که معمولا این قفس‌ها را در دریاچه‌ها یا منابع آبی پشت سدها بر پا می‌کنند.

2 - پرورش ماهی قزل آلا در کانالهای آب کشاورزی

کانال‌های کشاورزی حد واسطی بین یک منبع آبی (رودخانه، سراب و…) و زمینهای کشاورزی محسوب می‌شوند که معمولاً به صورت سیمانی یا خاکی می‌باشند. این کانالها  عمق کم وحداکثر چند متر عرض وطولی برابر با چند صد متر دارند. کانالهای کشاورزی در صورت دارا بودن شرایط مناسب (دما، میزان آب , طول وعمق مناسب, عدم آلودگی و…) توسط توری هایی به فاصله‌های حدود 30 متر از یکدیگر مجزا می‌شوند. به طور کلی پتانسیل نگهداری ماهی در آنها بین 35-25 کیلوگرم در متر مکعب در نوسان است.

/ 1 نظر / 58 بازدید
صفارشرق

سلام دکتر. من دنبال یه مطلب درمورد مدیریت بسته بندی و بازاریابی میگردم.میشه لطفا کمکم کنید؟ ممنون میشم.