در غم فقدان چهره ماندگار واستاد فرزانه دامپزشکی آبزیان شادروان دکتر بابا مخیر

استاد فقید دکتر بابامخیر، از چهره های ماندگار  و رشته دامپزشکی کشورمان در سال 1320 در شهرستان اردبیل دیده به جهان گشودند. ایشان با رتبه اول، مدرک دکترای عمومی دامپزشکی خود را در زمینه مونیلیازیس از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در سال 1345 و دکترای تخصصی علوم زیستی (اقیانوس شناسی) خود را در سال 1351 با موضوع انگلهای ماهیان خاویاری دریای خزر، از دانشگاه پاریس دریافت داشتند. و در سال 1363 به دریافت درجه استادی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نائل شدند.

مرحوم دکتر مخیر در سال 1365 برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شدند و در سال 1370 به سمت استاد ممتازی دانشگاه تهران رسیدند.  در سال 1374 استاد نمونه کشور شدند و در سال‌های 1380 و 1381 از طرف سازمان نظام دامپزشکی کشور به عنوان دامپزشک نمونه کشور معرفی و در سال 1383 در چهارمین همایش چهره‌های ماندگار، چهره ماندگار رشته دامپزشکی شدند. این عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال 1997 بعنوان دامپزشک نمونه جهان و یک سال بعد از سوی مرکز بین المللی بیوگرافی کمبریج به عنوان مرد علمی سال برگزیده شدند. سابقه سال ها تدریس و تحقیق بویژه در زمینه بیماری ها و انگلهای ماهیان و تربیت دانشجویان بیشمار در رشته های  دامپزشکی و شیلات و  تألیف و ترجمه پنج جلد کتاب و انتشار نزدیک به صد مقاله علمی و کمک به راه اندازی رشته های آبزیان در اقصا نقاط کشور برخی از خدمات ارزشمند این استاد فقید،ممتاز و بازنشسته دانشگاه تهران بوده است. همچنین ریاست دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، معاونت تحقیق فرهنگستان علوم ، ریاست گروه اقیانوس شناسی یونسکو در ایران، عضو هیات امنا موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و غیره از جمله برخی مسئولیت های ایشان بوده است. فروتنی استاد و رعایت ضوابط اخلاقی و اسلامی از وجهه های ستودنی استاد و یادی خاطره انگیز از سوی دانشجویان اوست. توصیه ایشان بر همه عزیزان این بوده است که در هر رشته و کاری که هستند دقت و درستی و صداقت و همت بیشتری داشته باشند. بهتر است رشته تحصیلی مورد علاقه خود را داشته باشند، بطوری که توانایی در یک کار هم وجدان انسان را راحت می‎کند که کار را درست انجام داده و هم رضایت مردم و در نهایت رضایت خداوند را در پی خواهد داشت. اگر در کارمان کوشا و دقیق و امین باشیم در زندگی موفق خواهیم بود.

 این استاد فرزانه با عمری خدمت پربار در عرصه دامپزشکی و شیلات و آموزش دانشجویان و تربیت اساتید ارزشمند در این مرز و بوم، شامگاه پنجشنبه 12 بهمن 1391 در سن 71 سالگی به دیار باقی شتافتند.

 بدینوسیله فقدان آن سعید فرزانه را خدمت خانواده محترم و جامعه دامپزشکی و شیلاتی کشور و تمامی دانشجویان و دانش آموختگان کشور که حق زیادی بر همه عزیزان داشته اند تسلیت عرض نموده برای ان مرحوم از خداوند متعال طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت دارم.

 روحش شاد، یادش ماندگار

/ 2 نظر / 37 بازدید
پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه

Socks

سلام دوست عزیز, درصورتی که نیاز به اکانت ساکس داری آی دی زیر تماس بگیرید. mehtism@yahoo.com فقط 2 هزار تومان