مقاله: به یاد پدر علم شیلات ایران . مردی که در آب ها می زیست

به یاد استاد فقید و معظم شیلات ایران شادروان دکتر امین کیوان

برگ در انتهای زوال می افتد و میوه در ابتدای کمال. بنگر که چگونه می افتی. چون برگی زرد، یا سیبی سرخ" کنفسیوس"

 

روزنامه ایران، شماره ٣٨١٨  ١/١٠/١٣٨۶

به یاد پدر علم شیلات ایران

مردى که در آب ها مى زیست

 

دکتر امین کیوان، استاد معظم شیلات، افسر بهدارى نیروى دریایى شمال، نوه دخترى یکى از آزادیخواهان گیلان مرحوم قربانعلى خان بلند بخش و فرزند جناب حسن فتحعلى زاده، در سال ۱۳۰۸ به مقتضاى مأموریت پدرش در شیلات در شهر آستارا دیده به جهان گشود. اجداد پدرى او از اهالى لنکران بودند که پس از جنگ هاى سیزده ساله ایران و روس در زمان فتحعلى شاه قاجار و جدا شدن یکسرى از شهرها، به استان گیلان روى آوردند. پدر ایشان به دلیل کسب و کار تجارت و آشنایى به زبان روسى به استخدام شیلات در آمد. تحصیلات ابتدایى و نیمى از تحصیلات متوسطه خود را در انزلى گذراند و رتبه اول را در دبیرستان فردوسى این شهر کسب نمود. سال چهارم متوسطه به دبیرستان نظام رفت و در پنجم متوسطه سر گروهبان کل و ارشد شبانه روزى این دبیرستان شد و همواره جویاى دریا و خدمت رسانى به آن بود. در ششم متوسطه، رشته طبیعى را انتخاب نمود و با تشکیل رشته ماهى شناسى و شیلات به دانشکده دامپزشکى دانشگاه تهران پیوست. ابتدا به دلیل ممنوعیت نظامیان در شرکت در کنکور به ناچار وارد دانشکده افسرى شد، ولى دل از دریا برنداشت. در دانشکده افسرى ارشد کل سال اول پیاده نظام گردید و پس از طى شرایط سخت انضباطى سه ماهه با نظر فرماندهان در کنکور دانشکده دامپزشکى شرکت نمود و در نهایت با موضوع طبقه بندى زیست شناسى ماهیان مولد خاویارى دریاى خزر و تکنولوژى آن با درجه ممتاز درجه دکتراى خود را به پایان برد و به دلیل عدم امکان تحصیل در این رشته در کشور مجبور به ترک وطن شد. در ارتش حائز رتبه اول براى اعزام به کشور فرانسه براى گذراندن دوره تخصصى علوم آزمایشگاهى تشخیص طبى گردید. تصمیم گرفت در رشته بیولوژى دریا و شیلات نیز ادامه تحصیل دهد که به دلیل نبود ارز توسط دولت تا مدت سه سال موفق به عزیمت نگردید، تا این که در سال ۱۳۳۵ مسئولیت ریاست آزمایشگاه و بازرسى بهداشتى مواد غذایى نیروى دریایى شمال را در انزلى پذیرفت. در سال ۱۳۴۲ پس از دریافت دکتراى بیولوژى دریا با گرایش ایمولوژى از دانشگاه پاریس و تخصص علوم آزمایشگاهى از انستیتو پاستور دانشکده پزشکى پاریس به کشور بازگشت و مسئولیت تحقیقاتى را در آزمایشگاه کنترل مواد غذایى ارتش برعهده گرفت.

تحقیقات خود را با نشر نتایج تحقیقاتى در خصوص «برنج شناسى و طرز بازرسى برنج» ادامه داد و به دلیل جلوگیرى از خسارات اقتصادى که هر ساله در این خصوص به ارتش کشور وارد مى شد موفق به دریافت نشان دانش گردید. او سپس روش هاى میکروب شناسى را در کارخانجات کنسرو ترویج نمود و کارخانه پایلوت کنسرو سازى را براى مواقع جنگى طراحى و تأسیس نمود که منجر به دریافت نشان ابن سینا و رازى گردید.

از سال ۱۳۴۹ بنا به درخواست نیروى دریایى به عنوان رئیس آزمایشگاه مرکزى، آزمایشگاه هاى تشخیص طبى بهدارى در شمال و جنوب کشور را ایجاد و فعال نمود. سال ۱۳۵۸ ریاست بیمارستان مرکزى و با اوجگیرى جنگ تحمیلى ایران و عراق سرپرستى بهدارى نیروى دریایى را بر عهده گرفت و در سال ۱۳۶۲ در کمال افتخار به خدمات نظامى خود در لواى خدمات انسانى پایان داد.

او همزمان با فعالیت هایش در ارتش به عنوان مشاور عالى فنى شرکت شیلات جنوب از سال ۱۳۴۲ در این شرکت تا سال ۱۳۵۲ خدمت نمود و تا سال ۱۳۵۸ به عنوان مدیر امور صید و ناوگان صیادى و به عنوان عضو فنى هیأت مدیره و معاون تحقیقاتى و فنى شرکت شیلات جنوب به کار خود ادامه داد و به نوعى پایه هاى شیلات جنوب کشور را بنیان نهاد.

ایشان علاوه بر منشأ خدمات پایه در امور نظامى، پزشکى و امور تحقیقاتى در عرصه علوم و صنایع غذایى که تربیت و پرورش شاگردان زیادى را به همراه داشته است پایه گذار و هدایتگر سکان شیلات جنوب ایران، استاد محقق در دانشگاه تهران، مؤسس دپارتمان ماهى شناسى و صنایع شیلاتى در دانشکده علوم تغذیه انستیتو خوار و بار و تغذیه ایران (در دانشگاه شهید بهشتى فعلى)، مشاور عالى در موضوعات کلان شیلاتى و بنیانگذار و راهگشاى رشته هاى شیلات کشور بالاخص در ایجاد نخستین رشته شیلات در دانشگاه آزاد اسلامى واحد شرق گیلان در لاهیجان در سال ۱۳۶۸ و سکاندارى رشته شیلات در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامى و اشاعه و پشتیبانى آن در اقصى نقاط کشور بوده است.

تهیه طرح هاى متعدد از جمله تهیه نخستین آئین نامه صید ماهى در آبهاى جنوب، ایجاد ناوگان صید میگو در شیلات جنوب، ایجاد انستیتوى تحقیقاتى علمى و فنى ماهیگیرى شیلات جنوب، نماینده ایران در کمیته هاى فنى سازمان خوار و بار کشاورزى (فائو) در موضوعات شیلاتى آبهاى جنوب ، مشارکت در تهیه کتاب طبقه بندى ماهیان خلیج فارس و دریاى عمان با کمک فائو و نگارش، تدوین و هدایت کتب، مقالات و پایان نامه هاى متعدد در سطح کشور و مهم تر، تلفیق علم و تجربه وافر در علوم مرتبط در جهت هدایت متخصصین و کمک به توسعه کشور و رفاه مردم تنها بخشى از خدمات این انسان برجسته بوده است. تحقیقات ایشان در تعیین گروه خونى برخى ماهیان و تعیین نژاد آبزیان در عرصه بین المللى از افتخارات کشور و شاگردان این فقید سعید محسوب مى شود.

وجود خدمات اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان، کارشناسان و اساتید این کشور در عرصه خدمات علمى و اجرایى کشور مرهون تلاش هاى خستگى ناپذیر این مرد در امر توسعه کشور، آموزش و پرورش جوانان و هدایت مجامع علمى این مرز و بوم بوده، به طورى که در سال ۱۳۶۶ پیرو تلاش هاى خستگى ناپذیر خدمت رسانى به جامعه علمى کشور درجه دکتراى دولتى خود را از دانشگاه پیر مارى کورى پاریس در رشته زیست شناسى دریایى به پایان رساند و با خدمات خود به عنوان استاد محقق در دانشکده منابع طبیعى دانشگاه تهران ادامه داد. ضمن تدریس و راهنمایى دانشجویان، کتاب هاى ارزشمندى از جمله «ماهیان خاویارى ایران» را به یادگار گذاشتند و همواره در کنار خدمات رسانى پزشکى در آزمایشگاه تشخیص طبى خود با روحیه اى پذیرا و بشاش آماده پاسخگویى به دانشجویان علاقه مند بود.

اینجانب به عنوان شاگرد کوچک استاد همواره موفقیت هاى زندگى را مرهون نصایح و راهنمایى هاى ارزشمند این انسان والامقام و میهن پرست دانسته و آرزومند سر بلندى روز افزون سایر دانشجویان و توسعه پایدار شیلات و آبادانى کشور و جاودانگى نام و حیات خلیج همیشه فارس با یاد خاطره انگیز استادمان هستم. به یاد او که مى گفت: فرزندانم به دریاى خزر و خلیج فارس اکتفا نکنید، شمال اقیانوس هند هم حوضچه و استخر شماست.

ایشان اعتقاد داشتند کوشش و پژوهش اصلى ترین فاکتور زندگى است و همواره دانشجویان خود را مانند فرزندى در جهت کسب علم و خدمت رسانى به میهن تشویق مى نمودند و مى فرمودند بایستى جاده هاى ناهموار را براى خدمت سایرین باز کرد. آبهاى ایران را چون گوهر و نگینى مى دانستند که بهره ورى از آن راهگشاى توسعه کشور است و همواره مى خواستند که دانشجویانش بر درخشش آن بیفزایند، چه بسا این محقق نام آور در آستانه روز پژوهش در حین ارائه سخنرانى مقاله علمى در همایش «مطالعه تالاب ها و آبهاى داخلى شمال کشور» در ۲۴ آذر ماه سال جارى در محل دوران کودکى خود به دیار باقى شتافت و جاودانه ماند. روحش شاد، راهش پاینده

 

http://www.magiran.com/ppdf/2825/p0282538180081.pdf

/ 4 نظر / 13 بازدید
پژمان

دوست عزیز صفحه مورد نظر باز نمیشه.

پژمان

افشین خان خیلی ممنونم چون من هم افتخارشاگردی آقای دکتر کیوان را در دانشگاه آزاد واحد لاهیجان داشتم.ومتاسفم که چرا اون موقع اطلاعی از این همه فعالیتهای ایشون نداشتم به نظر شما این وظیفه دانشگاهمون نبود تا این مطالب به ما میگفتن شاید در افق دید ما تاثیر بهتری میذاشت.راستی ما استادی داشتیم در درس درخت شناسی که هم فامیل شما بودن آیا با شما نسبتی داشتن؟ایشون هم خیلی محشر بودن.یاد تمام اساتید زحمت کش به خیر باد.

سید مهرداد حسینی

با تشکر از مطلب زیبایتان یاداوری فعالیت های ارزشمند و تلاش های خستگی نا پذیر چنین انسانهایی موجب ایجاد انگیزه در دانجشویان نسل امروز میگردد.

شریفیان

بسیار زیبا و قشنگ یادی از استاد بزرگوار در ذهنم تداعی شد. ممنونم آقای دکتر عادلی