سیرتاریخی قوانین شیلات در ایران

 

مجله دنیای آبزیان، سال 11، شماره 31، صفحه 8-13

برای دریافت فایل کامل مقاله به لینک ذیل یا خود مجله مراجعه نمایید:

 

http://uplod.ir/s492uafn4sev/hist_313.pdf.htm

مقدمه

ماهیگیری و صید آبزیان و بطور کلی فعالیت های شیلات در شمار نخستین فعالیت های انسانی به شمار می‌آید. شیلات با قدمتی طولانی نقشی اساسی در برقراری امنیت غذایی جهان حال و آینده دارد. بطوری که حدود 10 درصد تجارت کشاورزی جهان، معادل  102 میلیارد دلار و 3/4 درصد جمعیت شاغل 3/1 میلیارد نفری بخش کشاورزی جهان، معادل 8/54 میلیون نفر مربوط به شیلات است.بنابراین آشنایی با سابقه تحولات ساختاری و قوانین مرتبط با آن در کشور نقش اساسی در تحولات آتی و چشم انداز آن خواهد داشت.

فعالیت‌های صیادی در سواحل شمالی و جنوبی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته است. کار صید در شمال ایران محدود به ماهیان فلس دار مخصوصاً در رودخانه های متصل به دریای خزر بود  و در سواحل خلیج فارس و دریای عمان بصورت سنتی صورت می گرفت. بطوری که توسعه شیلات و قوانین آن همگام با رشد اجتماعی فعالان عرصه و پیشرفت کشور رونق یافته است و مقاله حاضر قصد دارد سیر تحول و توسعه شیلات در  ایران و قوانین آن را بررسی نماید.

سرفصل هایی که این مقاله به آنها می پردازد عبارتند از:

شیلات آبهای شمال

شیلات آبهای جنوب

شیلات بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

حوزه تحقیقاتی شیلات

عاقبت شیلات و  تشکیلات تابعه

/ 1 نظر / 50 بازدید
رضا درخشنده قاضی محله

سلام آقای دکتر عادلی امیدوارم که حال شما خوب باشد. اگر من رو به خاطر داشته باشید من درخشنده هستم. این مقاله شما رو در سایت شما دیدم . اگز براتون امکان داشته باشد برای من ایمیل کنید. مشتاق دیدار شما هستم. ارادتمند شما درخشنده 09125631432